Zahájili jsme závodní sezónu v Luhačovicích

V sobotu 23. března 2024 se karatisté z Valašského Meziříčí představili na prvním kole Národního poháru, které se konalo v Luhačovicích. Toto prestižní setkání karatistů z různých regionů České republiky nabídlo divákům a fanouškům tohoto bojového umění zajímavé zápasy  nejenom u dospělých, ale také u dětí a mládeže. Z Valmezu vyrazilo 32 závodníků.

Celý team vyrazil do Luhačovic pod vedením Radka Januše (hlavní trenér a rozhodčí), Radka Částečky (kouč teamu), Martiny Janušové (rozhodčí a závodník). Mezi mládežnickými závodníky byla také naše Ella Mikuláštíková, Viki Vavříková a Matěj Rýpal, kteří nyní nově působí v juniorské české reprezentaci. S nimi také řada dětských závodníků z našeho dojo.

V Luhačovicích se utkalo v sobotu přes 300 závodníků. Dopolední blok soutěžili kadeti, junioři dospělí. V odpoledním bloku pak dětské kategorie rozdělené podle věku a pásků.

img_5056

Soutěžilo se v disciplínách kata a kumite.

V karate je Kata tradiční a důležitá disciplína, která představuje sestavy bojových technik a pohybů. Jedná se o choreografované série úderů, bloků, kopů a pohybů, které karatisté provádějí proti imaginárnímu protivníkovi. Cílem kata je nejen demonstrovat technickou preciznost a sílu, ale také mentální koncentraci, disciplínu a estetiku pohybu. Každá kata má svůj vlastní název a obsahuje určitý počet technik, které jsou propojeny do plynulého toku pohybů. Tyto sestavy jsou předávány z generace na generaci a mají hluboký historický a filozofický význam v rámci tradičního karate. Pro karatisty jsou kata důležitým prostředkem k rozvoji technických dovedností, mentálního přípravy a porozumění bojovému umění.

Kumite je v karate termín označující soubojové cvičení nebo bojové scénáře, ve kterých se karatisté střetávají ve skutečném či simulovaném boji. V kumite dochází k interakci mezi dvěma nebo více karatisty, kteří aplikují své bojové dovednosti v reálném či kontrolovaném prostředí.

Existují různé formy kumite. Děti startují buď Kihon Ippon Kumite nebo Jiyu Ippon Kumite kdy je stanoveny 3 útoky a na které musí protivník adekvátně reagovat. Hodnotí se pak správná technika, síla, načasování a vzdálenost. Kadeti a junioři pak soutěží v Kogo kumite, kde jsou rovněž 3 útoky které může závodník na povel rozhodčího HAJIME provést. Útoky již však nejsou stanoveny a útočník může útočit jakoukoliv techniku tradičního karate či kombinaci. Dospělí pak zápasí ve volném zápasu, což je nejvyšší forma kumite. Každá technika by však měla být maximálně kontrolovaná a nesmí dojít k žádnému kontaktu. Karatista musí skončit techniku v plné síle, ale na přesnou vzdálenost.

Děkujeme všem za reprezentaci Valašského Meziříčí!

VÝSLEDKY

Mikuláš Kozelský: 2.místo kata děti B (6.- 1.kyu)
Daniel Škarka: 3.místo kata děti B (6.-1.kyu) a 3.místo Kumite Kihon ippon žáci B (6.- 1.kyu)
Oliver Denk: 2.místo kata žáci C (6.- 4.kyu) a 3.místo Kumite Jiyu Ippon žáci C
Linda Denková: 2.místo kata žákyně D (3. kyu- 1. dan)
Izabela Janušová: 3.místo kata žákyně D (3. kyu- 1. dan) a 3.místo Kumite Jiyu Ippon žákyně D
Martina Janušová: 3.místo kata ženy (6.kyu – dan)
Matias Januš: 1.místo kata děti A a 1.místo Kumite Kihon ippon žáci-žačky A
Ella Mikulaštíková: 1.místo fukugo kadetky
Matěj Rýpal: 2.místo kumite kogo kadeti (3.kyu-dan)
Viktorie Vavříková: 3.místo kumite Kogo kadetky (3.kyu – dan)
Marie Mrnuštíková: 2.místo Kumite Kihon ippon žákyně B (9.- 7.kyu)
Alžběta Macháčková: 3.místo Kumite Kihon ippon žákyně B (6.- 1.kyu)
Martin Prokeš: 3.místo Kumite Jiyu Ippon žáci C
Alžběta Mrnuštíková: 2.místo Kumite Jiyu Ippon žákyně C