INSTRUKTOR JANUŠ SE ÚČASTNIL KEMPU V USA

Neustálé vzdělávání je velmi důležité u instruktorů v tradičním karate. Z tohoto důvodu se náš instruktor Radek Januš (předseda České asociace tradičního karate) spolu se zlínským kolegou instruktorem Robinem Bařákem Januš (místopředseda České asociace tradičního karate) účastnil tréninkového kempu v americkém Los Angeles, kde bylo sídlo světového tradičního karate. To zde až do své smrti vyučoval legendární mistr Nishiyama Hidetaka ve svém dojo NKI (National karate institut) v centru LA.

Oba čeští instruktoři vyrazili o několik dní dříve, aby mohli trénovat v dojo u mistra Avi Rokah, který studoval téměř 30 let právě u legendárního Nishiyama Hidetaka sensei a má své dojo také v Los Angeles. V rámci dobré evropské spolupráce přijeli i instruktoři Andrzej Olech z Polska (místopředseda Poského svazu tradičního karate) a Giedrius Dranevicius z Litvy (předseda Litevské asociace tradičního karate).

„Protože jsme dlouholetí kamarádi, dohodli jsme se, že budeme bydlet společně, a tak jsme pronajali velký apartmán. Zbylo tak spoustu času na karate konzultace mimo tréninkové hodiny a výměnu zkušeností.S Avi Rokah sensei se známe již přes 20 let. Když jsme jezdili na stáže k mistru Nishiyama, byl to právě Rokah sensei, který nám pomáhal, mohli jsme u něj spát bezplatně v dojo. Tehdy jsme si nemohli dovolit jiné ubytování. Když mistr Nishiyama umřel, jezdíme do Los Angeles dále a pokračujeme v tradici.“ říká Radek Januš.

Samotný tréninkový kemp byl primárně určen pro PANAM region a probíhal od pátku do neděle. Každý den se trénovalo 6 hodin. Kemp vedl právě Avi Rokah sensei. Účastnilo se jej přes 45 instruktorů z USA, Kanady, Brazílie, Uruguay, Chile, Polska, Litvy , Izraele a také České republiky, kterou zastupoval náš team společně s instruktorem Robertem Dobešem, který v Los Angeles u mistra trénoval a nyní zde žije.

Během kempu jsme společně navštívili hrob mistra Nishiyama, položili květiny a zavzpomínali. Každý z pamětníků vzpomenul nějakou humornou historku, zážitek společně s Nishiyama sensei. Bylo to moc pěkné a také hodně emoční.

Oceňovali jsme zejména možnost zacvičit si s dalšími instruktory, většinou s vysokými technickými stupni, kteří jsou na stejné cestě v tradičním karate jako my.

Moc děkujeme Avi Rokah sensei za hostování kempu.