Okénko sensei – máme nové černé pásy
Na konci tohoto týdne proběhly v dojo zkoušky na černé pásy. Příprava nám trvala rok a nenechali jsme se odradit ani probíhající pandemií. Po dobu nouzového stavu se prostě trénovalo online, řešili jsme konzultace a probíhala individuální příprava. Testy úspěšně složili Petr Opletal (Shodan), Radomír Kopecký (Shodan), Vendula Krupová (Shodan), KateřIna Kelárková (Shodan), David Chýlek (Shodan), Radek Částečka (Shodan).
Černý pás je pro mnohé začínající karatisty cílem. Je dobré mít cíle, je dobré vědět jak cíle dosáhnout. Poprvé když přijdete do dojo a začnete se s karate seznamovat, začnete se učit ovládat své tělo, začnete se učit jak přirozeně reagovat, začnete získávat podvědomé pohybové návyky, rozvíjíte svoji vlastní osobnost, svoji sebeprezentaci, sebedůvěru a také v neposlední řadě pečujete o své zdraví. Rozvíjíte KI energii, životní energii, díky které se cítíte v pohodě, v dobré náladě s chutí do života. Jsme schopni lépe čelit stresovým situacím, komunikovat s lidmi. To vše karate pomůže rozvinout.
Pásy v karate jsou rozděleny na stupně KYU a DAN. Někteří říkají na žákovské stupně (KYU) a mistrovské stupně (DAN). KYU jsou rozlišeny různou barvou pásku, DAN stupně jsou již pouze černé pásy. S věcným rozdělením na žákovské stupně a mistrovské stupně však nesouhlasím. I černé pásy jsou dále studenty, kteří se dále učí novým věcem, pravidelně trénují. Jsou to studenti, kteří jsou o něco napřed před stupněm KYU.
MYSL ZAČÁTEČNÍKA
V japonské životní filozofii ZEN se tomu říká “Mysl začátečníka”. Je dobré si tuto mysl udržet, vnímat nové věci a snažit se o nich přemýšlet. Nespadnout do zavedených návyků, stereotypů. Hledat nové cesty a ptát se zda to jde udělat lépe, vylepšit to co děláte. Toto platí nejenom pro první černé pásy 1 DAN (SHODAN), ale i pro další stupně včetně vysokých stupňů 5-9 DAN. Pokud tento způsob přístupu k Vašemu osobnímu tréninku karate skončí, Vaše karate se přestane rozvíjet, začne stagnovat, Vaše osobnost se přestane rozvíjet.
SENSEI
Když se dostanete na určitou úroveň, začnete učit. Je dobré učit. Vaši studenti vám začnou říkat sensei (učitel). Sensei se v japonštině (kanji) píše dvěma znaky SEN a SEI. Karatisté znají například první znak SEN i z jiných slov “SEN no SEN”, zaútočit PŘED útokem protivníka. SEN znamená “před, dříve”. Druhý japonský znak (kanji) SEI znamená “život, narození”. Sensei tedy znamená pouze někoho kdo se narodil dříve, pravidelným tréninkem získal již více zkušeností, již může učit a předává tyto zkušenost dále. Sensei je však na stejné cestě jako vy, trénuje a zlepšuje se. Někdy se používají v dojo (místo kde se cvičí) i slova KOHAI (mladší žák) a SEMPAI (starší žák, ten kdo již cvičí déle).
Sensei potřebuje studenty, bez studentů by nebyl sensei, bez sensei by nebyli studenti. Sensei potřebuje studenty, aby dále rozvíjel své karate a učil se od nich a skrze ně. Studenti potřebují sensei, aby se zlepšovali a těžili z jeho zkušeností. Je to živoucí organizmus, který se vyvíjí, roste a dospívá. Pak vzniknou nové černé pásy, které časem začnou učit a celý příběh se začne opakovat v další generaci.
Černý pás je jen začátek. Gratuluji našim novým černým pásům!
Radek Januš