Sensei Radek Januš opět v Los Angeles

Na konci března odletěl sensei Radek Januš jako každý rok na 3 týdenní stáž do amerického Los Angeles, kde studoval karate pod mistrem Avi Rokah. Přinášíme krátké povídání od Radka Januše, jaký tentokrát pobyt byl.

Trénovalo se vždy 2x denně v dojo Rohah sensei, kromě soboty, kdy bylo volno.

Začátek tréninku byl vždy věnován cvičení KATA a základních principů. Já jsem trénoval moje dvě oblíbené,  SOCHIN a UNSU. Každá klade důraz na jiné aspekty techniky karate. Sochin rozvíjí silný a stabilní postoj, kime a stop do technik s budováním maximání síly. UNSU naopak práci svalů, jejich kontrakci, expanzi,  vytvoření rychlé techniky včetně šokového předání vybudované energie. Věřím, že kombinace právě těchto kat mě posouvá dále v zlepšení techniky, principů tradičního karate a také dobrých návyků pro práci s tělem.

V druhé polovině tréninku sensei Rokah postupně přešel k nácviku zápasu, kterému v karate říkáme kumite. Základním návykem pro kumite je reakce dechu, chodidel a vytvoření tlaku do podlahy. Technika jako taková je v pořadí až na posledním místě.

img_4540-3
Sensei Avi Rokah a sensei Radek Januš, dojo v Los Angeles

Po řadě nácviků, které mají cíl vytvořit dobrý podvědomý návyk v kumite přicházela na řadu strategie zápasu. Dobrý karatista by měl díky zkušenostem poznat jakého soupěře má před sebou. Tomuto se říká YOMU. YOMU v angličtině znamená “read oponent intention”, přečti záměr soupeře. Můžeme mít před sebou soupeře, který chce útočit. Soupeře, který bude nejdříve blokovat či soupeře, který je defenzivní. Každý typ vyžaduje jinou taktiku zápasu. Zápas musí být vždy interakcí mezi dvěma bojovníky, podobně třeba jako tanec.

Ranní hodiny byly pro mne obzvláště oblíbené, chodilo méně lidí a  tak jsem s mistrem Avim Rokah mohl cvičit či často zápasit. Pro mne velká zkušenost. Zápasili jsme spolu často i 10-15 minut v kuse a bylo to hodně náročné. Zde jsem si odnesl cenné zkušenosti zejméně při zápasu na kratší vzdálenost, pro karatisty není tak často. Po takovém zápasu, kdy mne sensei Rokah několikrát zasáhl s jeho perfektně kontrolovanou technikou,  jsem se snažil vždy “analyzovat” co se stalo, ptát se mistra proč k tomu došlo.

nishiyama-rokah-1
Sensei Avi Rokah a velmistr Hidetaka Nishiyama, dojo v Los Angeles

Sensei Rokah říká, že při zápase máme bojovat jako starý člověk. To znamená využívat méně fyzické síly a být uvolnění. Finální zpevnění celého těla tzv. kime  potřebujeme pro konečnou techniku, která zasahuje soupeře. Finální zpevnění těla na konci techniky má dva základní úkoly. Předat v co nejkratším čase vybudovanou energii a ochránit naše tělo před nárazem. Podobně naše tělo funguje jako když třeba chytáte těžký míč, automaticky při chycení zpevníte tělo. Tělo se tímto chrání a stejně je to i v karate.

Zvláště po tomto pobytu jsem utvrzen, že karate je nekončící trénink, cyklus neustálého zdokonalování a mistr Avi Rokah je obrazem systému výuky legendy karate Hidetaka Nishiyami.